Az egyszerű válaszok miatt hisznek az emberek, ez a vallások hajtóereje. Még a "tudományos" vallásoké is, mint páldául az ezoteriának nevezett egyszerű válaszkeresés. Eleve érdekes, hogy az ezoteria felé hajlók között többségben vannak azok, akiknek a természettudományokhoz nincs sok érzékük (hogy finoman fogalmazzak). Nincs is ezzel semmi gond, természetünk igénye az, hogy úgy gondoljuk: értjük a világot, és nem kérdésekbe, bonyolult szubatomikus kérdésekbe fojtjuk azt. Olyan kérdésekbe, amik a kézzel fogható valóságunktól már eleve távol állnak. Nem lenne ezzel semmi gond, mindenki gondolja úgy, ahogy ő akarja, de miért kell mindenből vallásháborút csinálni? És azok, akik bizonyos kérdéskörben műveltek, miért szítanak vallásháborút? Azok a szellemi vezetők, akiknek vezetniük kellene az embereket, minek mennek bele mások számára ostoba (és ezerszer megtámadott), de mindenki számára egyszerű válaszok keresésébe?
Mi is indított el ezen? Már megint egy erőszakfejtegető, aki kijelentette, hogy "a médiából, a számítógépes játékokból áradó erőszak közvetetten mégis hatással van a gyermek személyiségfejlődésére, azt erősítve benne, hogy egy probléma esetén az erőszak hozhat megoldást, az emberi élet értéke pedig relativizálódik". A kurucinfón leltem, járok oda néha, na...
Ezekkel a kijelentésekkel az a nagy bajom, hogy talán kényelmesnek tűnnek, és részben igazak is, de a probléma nem ilyen egyszerű, és egy ennyire egyszerűsített hozzáállás ahelyett, hogy segítene a probléma megoldásában, csak tovább mélyíti azt. Egy csomó horrort néztem túl fiatalon, és mégsem lettem sorozatgyilkos, pszichopata. Ha az is lettem (mármint lelki bajokkal küszködő egyén), nem attól. Hagyják már a fenébe a gyerekeket, vajon a félelmetesen erkölcsös középkorban miért voltak hajlamosak az emberek olyan szintű kegyetlenségre, amiről ma álmodni sem merünk? Esetleg az elfojtott agresszió és szexualitás miatt? Ezen el kéne gondolkodni, és elbeszélgetni a gyerekkel, stresszes egy világban élünk, és valójában hasznos is lehet, ha az ember nem fojtja magába a bajait. Hazajövök például munkából tök idegbeteg fejjel, melyik a jobb: ha felpofozom az asszonyt, vagy ha szétlövöm pár zombi fejét valami játékban? Nyilván a zombis. Az, hogy egyes gyerekeknek elferdül az értékítéletük viszont a szülők hibája, meg kell beszélni a gyerekkel, ennyi. Marha praktikus a médiára és a számítógépes játékokra fogni mindent, de össze lehetne hasonlítani statisztikákat arról, hogy hány testi sértés történik a lövöldözős játékok meg Rambo miatt, és hány azért, mert a szülőktől lelki defekteket kapott a gyerek, aztán teljesen érthetően pszichopatává vált, és mennyi a szexuális flusztráltság miatt, mert még mindig ezeregy tabu köti az embereket, és egyszerűen olyan hülye apróságokból is lelki görcsöt csinálnak, mint pár pornóoldal...
Visszatérve az idézett idézetekhez, a legviccesebb az egészből, hogy a tanárverésről, rendőrök elleni erőszakról, buszvezetőverésről is beszél a szakértő. Nyilván ennek megint a játékok meg a média az okai (személyes ultragonoszság, hogy jé: telik a segélyből pléjsztésönre, mert nem egy tanárverős esetnél volt róla szó, hogy munkakerülők követték el - ellenérzőknek szólok, vajom melyik dolgozó ember engedheti meg magának az ilyen spontán agressziót). Nem, tanárverések véletlenül sem azért vannak, mert nincs közvetlen megtorlása, a rendőrnek sem azért mer bárki nekiugrani, mert még ő jár jól, ha a rendőrnél elszakad a cérna. Nem, nem perelheti utána. A romló közbiztonságnak semmi köze ahhoz, hogy a bűnözőket jobban védik, mint a békés polgárokat. Semmi köze ennek ahhoz, hogyha x helyen 20 ember azért gyűlik össze, hogy hátha jár arra egy lenyulható balek, akkor őket nem lehet szétzavarni. Semmi köze az erőszakos bűncselekmények terjedéséhez annak, hogyha belémkötnek, és a rendőr ezt látja, akkor nem pofozhatja fel a delikvenseket (akár engem is, leszarom, inkább én is kapjak félévente tévedésből egyet, de aki naponta megérdemli, kapjon naponta). Nem ennek ehhez semmi köze, az emberek valami hihetetlen, misztikus okból elkezdtek agresszívebbek lenni. Nem voltak ők mindig agresszívak, és nem a retorziók lehetősége miatt fogták vissza magukat, hanem hirtelen megváltoztak szegények. És mi változott még a világban: hát a számítógép, meg a média, meg a fültágítós fiúkák, úristen! Minden bizonnyal, ha nem lennének társadalmilag elfogadottak a mobiltelefonok, akkor az lenne a sláger, hogy a sugárzások agresszív hajlamot váltanak ki szegény, ártatlan és ártalmatlan emberiségből.
Az emberek gonoszak és agresszívek. Ez van sajnos. Inkább azon kellene igyekezni, hogy megtanuljunk békében együtt élni, és nem bűnbakokat keresni teljesen fölöslegesen, és ezzel tovább rontani a helyzeten.